
23 apr, 2026
FörfattareMaria ÅströmFörmiddagsseminarium hos Kommuninvest – 40 år av samverkan, med blicken framåt
- rådgivning
Vi vill rikta ett varmt tack till alla kunder och ägare som tog sig tid att besöka oss och delta i förmiddagsseminariet den 16 april. Era perspektiv, frågor och samtal är en viktig del av vårt arbete och bidrar till att den idé som en gång tog form här i Örebro fortsätter att utvecklas – tillsammans, även de kommande 40 åren.
I samband med Kommuninvests föreningsstämma och 40-årsjubileum fick vi, dagen efter föreningsstämman, möjlighet att välkomna kunder och ägare till våra lokaler på Drottninggatan i Örebro. Att mötas just här gav förmiddagen en särskild innebörd. Det var i Örebro som Kommuninvest en gång bildades, utifrån en gemensam övertygelse om att kommuner och regioner tillsammans kan skapa stabilare och mer effektiva förutsättningar för sin finansiering än var och en för sig.
Förmiddagsseminariet blev en naturlig förlängning av jubileet och föreningsstämman – ett tillfälle att mötas i en mer vardagsnära miljö, där dialog, kunskapsdelning och erfarenhetsutbyte stod i centrum. Efter gemensam fika hälsade Utlånings- och Rådgivningsgruppen välkommen och inledde ett program med fokus på aktuella samhällsfrågor, ekonomiska utsikter och kommunsektorns långsiktiga utmaningar.
Seminariet inleddes av Susanne Spector, chefekonom på Danske Bank, som gav en aktuell och fördjupad genomgång av det makroekonomiska läget. Med tydliga kopplingar till hur utvecklingen påverkar kommuner och regioner belystes både nuläget och de osäkerheter som präglar de ekonomiska besluten framåt. Perspektiven knöt an till Kommuninvests kärnuppdrag: att bidra till stabil finansiering över tid, även i tider av förändring och osäkerhet.
Därefter berättade Tomas Ahlberg, verksamhetschef vid Myndigheten för civilt försvar, om kommunernas och regionernas roll i upprustningen av det civila försvaret. Frågor om ansvar, beredskap och samverkan stod i fokus – områden som i ökad utsträckning påverkar både investeringsbehov och långsiktig ekonomisk planering i kommunsektorn.
Efter föredragen fortsatte samtalen i mindre grupper. Många tog tillfället i akt att träffa våra finansrådgivare för fördjupade diskussioner om den egna verksamhetens förutsättningar, finansieringsstrategier och aktuella frågor. För flera deltagare var besöket i lokalerna också ett tillfälle att ta del av Kommuninvests historia på plats – från tiden då verksamheten växte fram här i Örebro till dagens roll som en etablerad aktör på de internationella kreditmarknaderna.
Att mötas i Örebro, där Kommuninvest en gång grundades av ett antal kommuner och Örebro läns landsting, blev en tydlig påminnelse om styrkan i det medlemsägda samarbetet. Under 40 år har verksamheten vuxit och utvecklats, men grunden är densamma: gemensamt ansvar, stark riskkontroll, likabehandling och ett långsiktigt perspektiv till nytta för hela kommun- och regionsektorn.
Om du missade chansen att träffa oss den 16:e så tveka inte att höra av Dig till Din finansrådgivare för att boka in ett möte.