Våra event
Om våra event
Vi arrangerar varje år flera återkommande öppna event för våra kunder, medlemmar och andra intresserade. Här kan du läsa mer om Föreningsstämman, Medlemssamråd, vår medverkan i Almedalen samt om vårt återkommande digiatala seminarium Finansforum. Välkommen att läsa mer. Vi ser fram emot din anmälan!
Föreningsstämman
296 kommuner och regioner är medlemmar i Kommuninvest. På vår föreningsstämma, som brukar arrangeras i mars eller april varje år, utvecklar vi vårt samarbete vidare tillsammans med våra medlemmar. I anslutning till föreningsstämmar arrangerar vi även ett heldagsseminarium med intressanta talare där vi samtalar om högaktuella frågeställningar som berör kommuner och regioner i Sverige.
Finansforum 2024
Här kan du nu ta del av 2024 års digitala inspelningar av vår webbinarieserie Finansforum som vi arrangerade i augusti, september och oktober. Vår årliga öppna och kostnadsfria webbinarieserie Finansforum är varje höst en populär och viktig händelse. Det är då som vi, med hjälp av spännande gäster, går på djupet i de mest aktuella frågorna med koppling till den kommunala ekonomin. 2024 arrangerade vi sju seminarier och här nedan kan du ta del av presentationer och inspelningar.
Medlemssamråd
Vi vill bjuda in dig till ett viktigt samrådsmöte där vi tillsammans formar framtiden för Kommuninvest ekonomisk förening. Som ägare och medlemmar är era perspektiv och synpunkter avgörande för vårt gemensamma arbete med att stärka och utveckla vår förening och vårt kreditmarknadsbolag.
Almedalen
Kommuninvest har en lång tradition tillbaka av att arrangera flera öppna externa seminarier i Almedalen. För oss är detta en viktig medverkan och vi ser varje år fram emot att engagera oss i viktiga samtal och diskussioner om kommuners och regioners investeringsbehov och om de utmaningar och möjligheter som finns i det viktiga omställningsarbete som pågår.