”Vi har svårt att bestämma vem som ska ta bollen”

Artikel

Han har kallats lots, katalysator och inspiratör. Kanske även psykolog. Peter Larsson, regeringens särskilda samordnare och utredare för omställningen i Norrland, försöker smörja våra decentraliserade processer. ”Ofta är det då svårt att bestämma vem ska ta bollen”, säger han.

Han gör själv jämförelsen med Dr Phil, den amerikanska tv-psykologen som i sin studio konfronterar splittrade familjer, otrogna män och missbrukare av alla de slag.

Nu är det knappast det klientelet som frekventerat Peter Larssons sammanträdesrum och över femtusen digitala möten sedan han började som samordnare 2021, mitt under pandemin.

Men inte helt olikt en psykolog har arbetet för denna statligt tillsatta samordnare och utredare varit att sätta sig in vad parterna vill, att se skiljelinjer, problematik och förstås; att få olika aktörer att samverka och gå åt samma håll.

Smörja processen, är begreppet som Peter Larsson vid ett flertal gånger under intervjun återkommer till.

– Vi har tyvärr rätt sega processer i vårt decentraliserade land med 290 kommuner, 21 regioner och 250 olika myndigheter. Vi har även byggt upp vårt samhälle som en autonomi, med självstyre och eget finansieringsansvar för kommuner, regioner och myndigheter. Ofta är det då svårt att bestämma vem ska ta bollen, säger Peter Larsson.

Han konstaterar även att många beslutsfattare stoppar processer i rädslan av att göra fel.

– Hotbilden av att göra fel är större än nyttan av att göra rätt. Man ser risken i att bli uthängd i media och de konsekvenser som det innebär. Det är en farlig utveckling i samhällskroppen som tyvärr gör att en del avstår från beslut, säger Peter Larsson.

Själv verkar han vara rätt trygg i sitt uppdrag, kemiingenjören från Chalmers och ledamot av Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien. Omställningen i norr är en av de största i svensk industrihistoria. Regeringen sökte en samordnare med insikt i teknik, och kunskap i hur saker och ting på effektivaste sätt kan koordineras. Och med erfarenhet från alla samhällets nivåer och sektorer

Från början var det ett uppdrag, som sedan förlängts två gånger, och i juni 2023 utökats till en utredning som ska ge förslag på hur man kan underlätta för kommunerna att bygga och förvalta de växande samhällen. Den utredningen ska redovisas senast den 15 juni 2024.

Som statens representant har han förstås mötts med förhoppningar om att komma med byxorna fulla med pengar.

– Från en del intressenter har man ofta synen att det är Kunglig Maj:t (regeringen) som ska lösa problemet, men lösningen kanske finns närmare än man tror. Jag lyssnar och upptäcker att många talar om samma saker. Inom industrin är man van vid att se hur saker hänger ihop i en värdekedja, men det gör man inte i samma grad i samhällsprocesser.

Som exempel på en smörjprocess lyfter han arbetet med att skapa Skellefteå Universities Alliance, SUA.

– Skellefteå har inget lärosäte vilket är unikt för en så stor kommun i expansion. Vi lyckades skapa en allians med sju svenska olika lärosäten som etablerar sig, och även internationella lärosäten kommer successivt att ansluta sig.

Att samla och få intressenter att gå åt samma håll är inte minst viktigt när det kommer till bostadsförsörjningen. Utan bra bostäder på plats riskerar kommunerna att få fly-in-fly-out-personal som inte genererar några skatteintäkter.

– I Skellefteå lyckades man få i gång ett bra byggande innan fallet kom i samband med räntehöjningarna. Jag inser att det nu är svårt att finansiera nya bostadsprojekt, och mitt förslag som jag presenterat är en ny statlig kreditgaranti till expansionsorter.

Peter Larsson föreslår även att statliga stiftelsen Norrlandsfonden ska tillföras 4 miljarder kronor för bostadsbyggande genom statsbudgeten. Ännu är inga beslut fattade. Kreditgarantier måste godtas av EU på grund av statsstödsregler.

– De förslag med riskdelning och garantier som SKR lyfter fram tycker jag också är bra. Sedan är det förstås viktigt att andra kommuner inte känner sig förfördelade, det är ju inte bara i Norrbotten och Västerbotten som det sker en expansion, även städer som Mariestad och Ludvika kan behöva kreditgarantier, säger Peter Larsson.

– Och, tillägger han, vinsterna av ökad sysselsättning och befolkningsökning kommer först senare. För mindre kommuner är det ett svårt problem att samtidigt investera mycket stort och upprätthålla befintlig service.

I en intervju med Dialog i förra numret påpekade Carina Sammeli (S), kommunstyrelsens ordförande i Luleå, att det inte finns stöd till kommuner i positiv kris. Peter Larsson är inne på samma linje.

– Vi har varit duktiga på att möta nedläggningar av varv i Göteborg och när biltillverkningen i Trollhättan försvann. I sådana situationer finns en bra beredskap där arbetsmarknadens parter, länsstyrelser och arbetsförmedlingen samarbetar. Men när det kommer till stora etableringar finns inte samma effektiva organisation, säger Peter Larsson.

Men, påpekar han, på många sätt är det enklare att ställa om i en ort när en fabrik lagt ner, som pappersbruken i Sundsvall och Borlänge. Lokalerna finns på plats och kan inrymma annan verksamhet.

– Och du har människor och bostäder på plats. Det är oftast bristen på kompetens som är flaskhalsarna för tillväxtorterna i norr, säger Peter Larsson.

Hur ser han då på den oro och skepsis som finns kring dessa enorma satsningar med sammantaget 1 000 miljarder som ska investeras de närmaste 20 åren. Kommer allt att lyckas?

– Northvolt levererar redan batterier, SSAB har tagit investeringsbeslut. Jag har varit engagerad i klimatfrågan sedan IPCC kom till sent 1980-tal och jag ser ingen annan väg än denna gröna omställning ska bli verklighet, det är inte viktigt bara i Sverige utan i resten av Europa.

Och om jag nämner Stålverk 80 och den optimistiska tro som fanns då?

– Det är ett spöke som förföljer allting och det är märkligt att vi ska dras med det femtio år senare. Alla investeringar som görs nu är ju tagna av intressenterna själva med eget eller lånat kapital, så det finns inte alls samma risker för det offentliga som med Stålverk 80, säger Peter Larsson och fortsätter:

– När man lägger en batterifabrik i Göteborg är det ingen som ifrågasätter det, men bara för att det är Norrland så blir det plötsligt problematiskt. Tyvärr råder en sörländsk skepsis med förutfattade meningar, där några skeptiker får allt för mycket mediautrymme.

Peter Larsson


 

 

– Vi har varit duktiga på att möta nedläggningar av varv i Göteborg och när biltillverkningen i Trollhättan försvann. Men när det kommer till stora etableringar finns inte samma effektiva organisation, säger Peter Larsson, regeringens särskilda samordnare och utredare för omställningen i Norrland.

 

 

 

 

 

 

 

TEXT: DAVID GROSSMAN
Publicerad 2024-06-10

Dela sidan via sociala medier: